Makaron domowy
z kapustą i boczkiem

Makaron domowy z kapustą i boczkiem

Udostępnij za pomocą:

lub zwyczajnie skopiuj, a następnie udostępnij poniższy adres:

Składniki

Ilość porcji:
1 kg mąki
3 szklanki ciepłej, przegotowanej wody
1 średnia główka bialej kapusty
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 łyżka smalcu
0.5 kg boczku parzonego lub wędzonego
sól i pieprz

"Bóg nie mógł być wszędzie, więc stworzył Babcię"

Składniki

Opis dania

Udostępnij

Przepis na makaron domowy z kapustą i boczkiem przekazała mi jeszcze Babcia. To danie jest smakiem mojego dzieciństwa i bardzo często gości w moim rodzinnym domu, pod nazwą „kluski z kapustą”. Danie jest dość pracochłonne, jednak smak jest nieporównywalny z żadnym innym i przywołuje wspomnienia z dziecięcych lat. 🙂

Przygotowanie

1
Gotowe

Przygotowanie domowego makaronu:

Mąkę przesiać przez sitko, dodać pół łyżeczki soli. Wlać 1,5 szklanki wody i wymieszać łyżką. Dalej ciasto wyrabiać rękoma, jeśli zajdzie taka potrzeba dolać więcej wody lub dosypać mąki. Ciasto musi być sprężyste i nie powinno przyklejać się do rąk.

Stolnicę podsypać niewielką ilością mąki, wyłożyć ciasto i rozwałkować na grubość około 0,5 cm, pokroić w pasy o szerokości około 4-5 cm. Pocięte pasy ciasta pokroić na kluski o szerokości około 1 cm, podsypywać mąką aby się nie posklejały.

2
Gotowe

W dużym garnku zagotować wodę z dwoma łyżeczkami soli. Do gotującej wody wrzucić kluski, gotować jeszcze przez 3-5 minut na małym ogniu od czasu wypłynięcia ciasta na wierzch. Jeśli nie będziemy pewni, czy kluski są ugotowane, warto wyłowić jedną i po prostu sprawdzić. :)

3
Gotowe

Przygotowanie kapusty:

Z kapusty usunąć wierzchnie liście, resztę poszatkować. Przełożyć na głęboką patelnię, podłożyć łyżką smalcu. Kapustę prażyć na niewielkim ogniu aż do miękkości. Aby kapusta szybciej zmiękła, przed smażeniem możemy ją sparzyć i odcedzić na sitku.

Pod koniec smażenia dodać przeciśnięty przez praskę lub drobno posiekany czosnek i cebulę pokrojoną w kostkę. Całość doprawić solą i pieprzem.

4
Gotowe

Boczek pokroić w kostkę, smażyć do czasu uzyskania pożądanego koloru.
Ugotowane kluski odcedzić, przełożyć do kapusty i dokładnie wymieszać. Jeśli zajdzie taka potrzeba - doprawić. Całość podawać z usmażonym boczkiem, delikatnie polane tłuszczem.

Joanna

Joanna

Pasjonatka kuchennych eksperymentów z wbudowanym trybem „na oko”. Lubię dzielić się z innymi swoimi kulinarnymi wytworami jak i daniami, które od zawsze gościły w moim rodzinnym domu.

Kapuśniak przepis
poprzedni
Kapuśniak ze słodkiej kapusty
Pierś z kurczaka z piekarnika z serem camembert
następny
Pierś z kurczaka z piekarnika z camembertem

Skomentuj